09129725653 (آقای افشار)
021-55598085 (واحد فروش)
021-55897048 (واحد فروش)
09129725653

آقای افشار

021-55598085

واحد فروش (خط 1)

021-55897048

واحد فروش (خط 2)

نکات مهم استفاده از لوله آذین برای شوفاژ چیست

نکات مهم استفاده از لوله آذین برای شوفاژ چیست
فهرست مطالب

نکات مهم استفاده از لوله آذین برای شوفاژ چیست

نکات مهم استفاده از لوله آذین برای شوفاژ چیست
فهرست مطالب

استفاده از لوله آذین برای شوفاژ و پکیج

این روزها با توجه به دلایل مختلف استفاده از لوله آذین برای شوفاژ و پکیج بسیار رایج شده است. به دلیل شهرت برند لوله آذین, لوله اتصالات تک لایه پلاستیکی اتویی در کشور بیشتر با نام لوله آذین شناخته شده و به همین دلیل زمانیکه صحبت از لوله آذین میشود, منظور فقط برند آذین نبوده و میتواند شامل تمامی برندهای لوله تک لایه نظیر لوله یزدبسپار, بیست بسپار, نیک بسپار و دیگر برندهای لوله های تک لایه نیز باشند. البته برند لوله آذین لوله های سه لایه فویل دار یا کامپوزیت آلومینیوم دار نیز تولید میکند که به دلایل مختلفی خیلی مورد استفاده قرار نمیگیرد. اتصالات لوله های فویل دار همان اتصالات لوله های تک لایه هستند و فقط در ساختار لوله های تک لایه در لایه میانی آنها از یک لایه فویل استفاده شده است. این مساله باعث شده که مقاومت بیشتری در برابر حرارت داشته باشند, اما به دلیل اینکه چسبندگی آنها به بخش پلاستیکی پایدار نبوده, بر اثر مرور زمان لایه فویل دار از دو لایه دیگر ممکن است جدا شده و سیستم لوله کشی را مختل سازد. اما لوله های تک لایه آذین به دلیل یکپارچگی در ساختار لوله و اتصالات از مقاومت بهتری برخوردار بوده و یکی از ویژگی های استفاده از لوله آذین برای شوفاژ و پکیج همین نکته است.

نکات مهم در استفاده از لوله آذین برای شوفاژ و پکیج:

هرچند که لوله آذین با توجه به قیمت و کیفیت نسبی آن مورد اقبال بازار قرار گرفته است, اما با توجه به انواع لوله اتصالات مختلفی مانند لوله های فلزی و پنج لایه, نمیتوان آنرا بهترین لوله برای شوفاژ قلمداد کرد و سهولت استفاده و قیمت تمام شده از فاکتورهای موثر در استفاده از لوله آذین برای شوفاژ قلمداد میشود. با این وجود و با توجه به کاربرد گسترده لوله های تک لایه در سیستم موتورخانه شوفاژ و لوله کشی پکیج بایستی موارد زیر را مد نظر قرار داد.

 

لوله سفید برای پکیج

استفاده از لوله های تک لایه آذین در لوله کشی آب سرد و گرم و رادیاتور پکیج بسیار رایج است. این مساله به دلیل دمای کاری پایین تر پکیج نسبت به  موتورخانه است. دستگاه پکیج در داخل آپارتمان یا مجاورت آنها نصب شده و به همین دلیل افت گرمایشی کمتری پیدا میکنند. به همین دلیل در هنگام استفاده از آنها مدار گرمایشی آنها نسبت به موتورخانه درجه حرارت کمتری داشته و از این رو استفاده از لوله آذین برای شوفاژ پکیج مرسوم بوده و مشکل خاصی ندارد.

 • سایزبندی مناسب
 • انتخاب مسیرهای کوتاه
 • استفاده حداقلی از اتصالات
 • رعایت اصول لوله کشی گرمایشی مدار شوفاژ
 • در صورت نیاز استفاده از لوله برگشت مستقیم
 • تثبیت اتصالات منتهی به رادیاتورها
 • نصب بست برای مهار لوله های روکار
 • عایق کاری لوله کشی در برابر سرما
 • تراز بودن لوله کشی و عدم ایجاد پستی و بلندی در جریان مدار شوفاژ برای جلوگیری از سیفونه شدن و هواگرفتن شوفاژ
 • در معرض نورخورشید نبودن لوله های سفید
 • استفاده از شابلون رادیاتور

 

استفاده از لوله تک لایه آذین در موتورخانه

استفاده از لوله آذین برای ساخت کلکتور رفت و برگشت شوفاژ به هیچ عنوان عملی نیست. لوله کشی رفت و برگشت به منبع دوجداره و کویل دار موتورخانه نیز نبایستی با لوله های تک لایه انجام شود, چرا که اولا قطر داخلی لوله های آذین به دلیل ضخامت و گوشت لوله کمتر از لوله های فلزی بوده و دوما حرارت باعث میشود که این لوله ها طول عمر بسیار کمی در موتورخانه داشته باشند.

استفاده از لوله آذین برای رایزر شوفاژ در موتورخانه از قسمت کلکتور به هیچ وجه کارایی ندارد, چرا که دمای آب نزدیک کلکتور بین 60 تا 70 درجه سانتیگراد بوده و لوله اتصالات تک لایه آذین مقاومت کمی در برابر این حرارات دارند. برای احتیاط بهتر است که تا چندین متر از لوله های فلزی استفاده شده و سپس لوله آذین به این لوله ها متصل شوند.

به ندرت لوله های آذین برای لوله کشی منبع انبساط استفاده میشود, که باز هم خیلی ایده آل نیست, اما با وجه به عمودی بودن و سایز پایین لوله,تا حدی کارایی لازم را داشته باشد. برای اینکار بهتر است, در چند متر اول مسیر رفت منبع انبساط از لوله های فلزی استفاده شود. در ضمن در هنگام استفاده از چسبیدن لوله آذین به لوله ای فلزی و دیگر جلوگیری شود.

استفاده از لوله آذین در لوله های اصلی افقی زیرسقفی اشکال فنی دارد, چرا که لوله های آذین در برابر حرارت سیستم شوفاژ انبساط طولی پیدا کرده و به مرور زمان خود را ول میکنند. تا جایی که امکان دارد, از لوله های آذین سایز بالا در زیر سقف استفاده نکنید, و در صورت استفاده با بست کاری مناسب, لوله ها را مهار کرده تا اثر انبساط طول را به حداقل برسانید.

در رایزرهایی که مسیر رفت و برگشت هر واحد از کلکتور به صورت مستقل به هر آپارتمان کشیده میشود, از سایز مناسب لوله تک لایه استفاده شود. 

دلایل استفاده از لوله آذین برای شوفاژ و پکیج:

 1. قیمت مناسب لوله های تک لایه در مقایسه با قیمت لوله گاز و لوله مانیسمان
 2. حمل و نقل آسان
 3. در دسترس بودن لوله و اتصالات
 4. سهولت اجرای لوله کشی با لوله آذین
 5. دستمزد نسبتا ارزان لوله کشی
 6. کیفیت نسبی

با این وجود بهتر است برای استفاده از لوله آذین برای شوفاژ و پکیج به دلیل تفاوت در شرایط و ساختمان های مختلف با یک مجری لوله کشی کارکشته مشورت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها