بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان

بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان

بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان

لوله کشی توالت فرنگی
فهرست مطالب

بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان

در هر بخش از انواع لوله های تاسیساتی, ویژگی ها و برندهای بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان متفاوت بوده و بایستی در ابتدا به بررسی خصوصیات مورد نیاز در انواع لوله کشی ساختمان بپردازیم.

به غیر از ویژگی های فنی و بهداشتی, قیمت تمام شده لوله کشی و سهولت و امکان اجرای لوله های مختلف نیز, اهمیت فراوانی داشته و نمیتوان یک نوع لوله و اتصالات خاص را با توجه به ویژگی های صرفا فنی بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان دانست. در حال حاضر لوله اتصالات پلیمری و فلزی از گزینه های پیش رو برای اجرای لوله کشی ساختمان در بخش های مختلف بوده و تا به امروز هیچ ماده اولیه ای ابداع و تولید نشده که بتواند, هم از لحاظ فنی و هم از نظر اقتصادی با این دو نوع متریال رقابت کند. در ادامه به ویژگی های مختلف , گزینه ها و برندهای موجود در بازار بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان در بخش های لوله کشی آب و فاضلاب, لوله کشی پکیج , لوله کشی شوفاژ, لوله کشی پکیج و لوله کشی گاز ساختمان خواهیم پرداخت.

 

بهترین لوله برای لوله کشی آب ساختمان

برای انتخاب بهترین لوله آب برای ساختمان بایستی ابتدا خصوصیاتی مورد نیاز را بررسی کنیم. در حال حاضر لوله های گالوانیزه, لوله های تک لایه پلی پروپلین,لوله های پنج لایه , لوله های سه لایه فویل دار, لوله های تک لایه پکس , لوله های پلی اتیلن, لوله های مسی از گزینه های موجود در بازار برای اجرای لوله کشی آب هستند.

 • بهداشتی بودن لوله آب
 • عدم تغییر رنگ و طعم آب
 • حداقل تاثیر بر فشار لوله کشی آب
 • اقتصادی بودن قیمت لوله و اتصالات 
 • سهولت اجرای لوله کشی
 • تنوع سایز لوله و اتصالات
 • حمل و نقل آسان
 • استحکام فیزیکی
 • مقاومت شمیایی 
 • عدم تغییر ویژگی های فیزیکی و شیمیایی در گرما و سرما
 • طول عمر بالا
 • مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 • کم بودن انبساط طولی
 • حفط ویژگی های فیزیکی و شیمیایی در برابر نور خورشید
 • عدم کاهش تدریجی سطح مقطع داخلی لوله اتصالات اب

 

از جمله فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین لوله برای لوله کشی آب ساختمان هستند. با توجه به اینکه لوله های فلزی به مرور دچار خوردگی و زنگ زدگی از داخل و خارج میشوند, در حال حاضر به جز مواردی مانند رایزرهای آبرسانی کمتر مورد استفاده قرار میگیرند. البته مشکلات حمل و نقل و اجرای سخت نیز از دیگر مواردی هستند که این لوله ها با تقاضای کمتری استفاده میشوند.

با این اوضاف لوله های مسی از لحاظ بهداشتی بهترین نوع لوله کشی ساختمان محسوب میشوند.اما قیمت بالا باعث شده که در کشور ما از این نوع لوله ها برای لوله کشی آب استفاده نشود. لوله های مسی بیشتر در آمریکای شمالی و اروپا برای لوله کشی آب استفاده میشوند.

در ایران بین دو گزینه لوله اتصالات تک لایه و پنج لایه کیفیت نسبی و قیمت مناسبی داشته و بیشتر از انواع دیگر لوله ها استفاده میشوند. البته کیفیت لوله های پنج لایه نسبت به انواع لوله بیشتر است, اما به دلیل قیمت بالاتر آنها از لوله های تک لایه بیشتر استفاده میشود. قیمت لوله آذین تک لایه نسبت به قیمت لوله نیوپایپ پنج لایه تقریبا برابر هستند اما اتصالات لوله پنج لایه بسیار گران تر از لوله های تک لایه بوده و به همین دلیل تقاضای خرید کمتری دارند.

لوله اتصالات تک لایه آذین, یزدبسپار, نیک بسپار, بیست بسپار از برندهای لوله تک لایه و نیوپایپ, سوپرپایپ, ایزوپایپ, ایزی پایپ, بهتراشان از برندهای لوله پنج لایه هستند. 

 

لوله کشی فاضلاب

در لوله کشی فاضلاب انتقال پساب های فاضلاب توالت ایرانی, فرنگی, حمام, سینک ظرفشویی, روشویی, وان, آب باران به سمت فاضلاب شهری و یا چاه هدف نهایی محسوب میشود. در این راه بایستی روش و لوله اتصالاتی انتخاب کرد که در برابر رسوب گرفتگی و نشتی از لوله و اتصالات بیشترین طول عمر را داشته باشند.شیب بندی, سایزبندی و انتخاب صحیح محل قرارگیری لوازم بهداشتی و کفشورهای در مسیر لوله کشی و کیفیت آن تاثیر مسقیم دارند. لوله های پلیکا یا PVC , لوله اتصالات پوش فیت, لوله اتصالات پلی اتیلن فاضلابی و لوله های چدنی از گزینه های موجود در بازار هستند.از ویژگی های مورد نیز برای انتخاب بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان در فاضلاب میشود, به موارد زیر اشاره کرد.

 • صیقلی بودن سطح داخلی لوله اتصالات فاضلاب به منظور جلوگیری از ته نشین شدن رسوبات منجر به گرفتگی لوله
 • قابلیت آسان و با کیفیت لوله و اتصالات به یکدیگر
 • سهولت تهیه و دسترسی به لوله اتصالات 
 • اجرای نسبتا آسان و بی دردسر لوله کشی
 • حفظ کیفیت لوله کشی فاضلاب در بلندمدت
 • استحکام فیزیکی در برابر لرزش ها و تنش های فیزیکی
 • مقاومت خوب در برابر مواد شمییایی
 • تحمل نسبی سرما و گرما
 • عدم انبساط طولی و خود مهار بودن نسبی
 • تنوع سایز لوله و اتصالات
 • قیمت مناسب و اقتصادی

 

با این توضیحات لوله اتصالات پلیکا و پوش فیت را میتوان بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان در فاضلاب کشی دانست. در بین برندهای پلیکا, لوله پلیکا گلپایگان, لوله اتصالات پارس پلاست, یاس سمنان, نانو پلیمر یاس, PVC سمنان, پلی سازان, لوله سازی شرق از برندهای موجود در بازار هستند. لوله پلیکا گلپایگان و پارس پلاست را میتوان بهترین برند پلیکا برای فاضلاب کشی ساختمان محسوب کرد. با توجه به سهولت استفاده و قیمت لوله پلیکا, این لوله پرمصرف ترین لوله فاضلاب در ایران است.

پوش فیت پلی ران, نیوفلکس, سوپردرین از بهترین برندهای پوش فیت برای لوله کشی فاضلاب ساختمان هستند. جدا از قیمت پوش فیت پلی ران که بیشترین قیمت تمام شده را دارد, با کیفیت ترین لوله را نیز میتوان برای فاضلاب کشی ساختمان پوش فیت پلی ران دانست. 

 

اشتباه رایج در لوله کشی فاضلاب پلیکا

 

لوله کشی پکیج 

 لوله کشی پکیج دارای دو بخش لوله کشی آب سرد و گرم و لوله کشی رادیاتورهاست. در لوله کشی رادیاتور پکیج ویژگی های لوله اتصالات تقریبا بایستی مشابه خصوصیات فیزیکی و شیمیایی لوله کشی آب باشند, با این تفاوت که در لوله کشی پکیج مقاومت در برابر گرما بیشتر نمود پیدا میکند. ضمن اینکه گردش مناسب و بدون وقفه از دیگر ضروریات مورد نیاز در لوله کشی پکیج است.

با این اوصاف بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان در پکیج را میتوان لوله های پنج لایه عنوان نمود. سوپرپایپ و نیوپایپ دو نمونه از برندهای این عرصه هستند.

 

لوله کشی شوفاژ

در لوله کشی شوفاژ نیز مانند پکیج, اولویت با لوله کشی پنج لایه و در صورت عدم توانایی اقتصادی از لوله کشی تک لایه استفاده شود. لوله کشی شوفاژ با لوله سفید جزو بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان نیست,اما به دلایل اقتصادی بیشتر کاربرد دارد. لوله کشی پنج لایه در این بخش کیفیت بیشتری دارد.

 

لوله کشی گاز

لوله اتصالات گاز از لحاظ ظاهری و ویژگی ها همگی شبیه یکدیگر هستند. ضخامت بالا و استاندارد بودن از فاکتورهای مورد نیاز برای لوله کشی گاز ساختمان هستند. لوله کشی گاز ساختمان تحت نظارت سازمان نظام مهندسی انجام شده و کارفرما حق انتخاب محدودی دارد. 

لوله های مانیسمان و api در لوله کشی گاز توکار و لوله کشی استاندارد تست گاز برای لوله کشی گاز روکار مجوز استفاده دارند. اما خارج از این محدوده قانونی بهترین لوله برای لوله کشی گاز ساختمان را باستی لوله های با ضخامت بالا دانست. معمولا لوله های مانیسمان وزن و گوشت بیشتری نسبت به انواع لوله های درزدار دارند. البته قیمت لوله مانیسمان نیز از قیمت لوله api و درزدار بیشتر بوده و حتی در بین لوله های مانیسمان نیز قیمت لوله مانیسمان رده 40 نسبت به قیمت لوله مانیسمان رده 20 گران تر و البته با کیفیت تر هستند. در بین برندهای داخلی و خارجی قیمت لوله مانیسمان اهواز در کنار کیفیت آن در بالاترین سطح قرار دارد.

معمولا در استعلام قیمت لوله گاز بایستی به نیازهای پروژه و مجری و استانداردهای لوله اتصالات و اجرا بیشتر توجه نمود. در صورتی که پیشنهاد بهتری برای انتخاب بهترین لوله برای لوله کشی ساختمان دارید, در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

pipebazar